Admissions 2018 : M. Sc Food Technology
General Instructions & Meritwise List of Candidates

General Instructions :

All the selected and waiting listed candidates have to report for admission as per the details below

Date of Registration & Admission : 27th June, 2018 (Wednesday)

Reporting Time : 9:00 AM

Venue of Admission : Centre of Food Technology, Institute of Professional Studies (Science Faculty Campus), University of Allahabad, Allahabad.

Documents Required : The candidates must have to produce following at the time of Registration cum Admission:

  1. Admit Card
  2. High School Marksheet and Certificate (original and photocopy)
  3. Intermediate Marksheet & Certificate (original and photocopy)
  4. Graduation Marksheet & Certificate (original and photocopy)
  5. Original Transfer Certificate (T.C.)/Migration Certificate
  6. 2 recent Passport Size Photograph (not older than 3 months)
  7. Aadhar Card Photocopy (Mandatory)
  8. Latest Caste Certificate (OBC/SC/ST)
  9. Anti-Ragging affidavits

Fee Details : As mentioned in Admission Notice (Please download) Click here to download Admission Notice


Meritwise Shortlisted candidates :

UNRESERVED (GENERAL) :SELECTED MERIT LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255021 SMITA KUSHWAHA
RADHA KUSHWAHA
Female OBC 155.50
2 255193 RISHABH SINGH
PINKI SINGH
Male General 153.50
3 255039 SHIFA NASEEM
TARANNUM SIDDIQUI
Female General 148.50
4 255205 KIRTI SINGH
MRS. ANUPA SINGH
Female General 125.00
5 255036 SAFIA SARFARAZ
RAZIA BANO
Female OBC 118.80
6 255030 SONIA SRIVASTAVA
SUNITA SRIVASTAVA
Female General 118.50
7 255199 HEPHZIBAH SAJI
BINDU SAJI
Female General 117.50
8 255112 PRINCE VARMA
SITA DEVI
Male OBC 108.80
9 255062 ARSHYA SINGH
UMA SINGH
Female General 104.50
10 255187 SHRUTI MISHRA
ASHA MISHRA
Female General 104.03
11 255117 SHUBH SHREE RAI
SAVITA RAI
Female General 102.50
12 255095 NABIHA RASHEED ANSARI
HASEEN RASHEED ANSARI
Female OBC 101.50
13 255174 ATHARV KAUSHIK
RAMA SHARMA
Male General 100.00
14 255188 SUMIT KUMAR BANSAL
SANTOSH
Male General 99.00
15 255071 MALVIKA SRIVASTAVA
VIBHA SRIVASTAVA
Female General 98.50
16 255216 ANGESH KUMAR MAURYA
INDRAWATI MAURYA
Male OBC 98.33

OBC Category : SELECTED MERIT LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255233 ANKITA GUPTA
KANCHAN GUPTA
Female OBC 94.00
2 255119 SHYAM SUNDAR
ASHA KUMARI
Male OBC 90.00
3 255215 VIKASH PATEL
MADHURI DEVI
Male OBC 89.50
4 255040 SUMIT KUMAR
KAVITA DEVI
Male OBC 89.00
5 255100 TARUN RATNAM
DHARMA JAISWAL
Male OBC 85.00
6 255201 SHREELAKSHMI
K KRISHNA VENI
Female OBC 81.50
7 255228 RIDHIMA JAISWAL
SUJATA GUPTA
Female OBC 81.50
8 255105 AQSA AZAM
ARFA
Female OBC 80.50
9 255025 ALKA MAURYA
MANJU MAURYA
Female OBC 77.00

SC/ST Category : SELECTED MERIT LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255195 AJAY BALUPAR
NEELAM
Male SC 77.50
2 255206 RAJESH KUMAR
AMARAWATI DEVI
Male SC 73.10
3 255037 AMAN SAROJ
PREM LATA KAITHWAS
Male SC 68.00
4 255161 ASHWANI PRATAP
ISHRAWATI DEVI
Male SC 63.50
5 255101 SHREYA
KIRAN BALA
Female SC 55.50
6 255214 OLIVIA DAS
SIKHA DAS
Female SC 52.00
7 255108 SUJATA KUMARI
PREMA DEVI
Female SC 47.50

UNRESERVED (GENERAL) : SELECTED PAID LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255024 KUMARI AMITA SINGH
USHA SINGH
Female General 98.00
2 255235 AKANKSHA SOLANKI
SUSHMA SINGH
Female General 96.50
3 255212 ABHISHEK SINGH
ANJANA RAI
Male General 96.00
4 255234 AJIT KUMAR
POONAM DEVI
Male General 95.15
5 255068 CHANDRESH TRIPATHI
PARVATI DEVI
Male General 92.00
6 255189 AARTI TANWAR
SHASHI
Female General 90.25
7 255031 RISHU KUMARI SINGH
PUSHPA SINGH
Female General 85.50
8 255166 SUMIT JADAUN
PRABHA KUMARI
Male General 85.50
9 255079 AKANKSHA KUMARI
RITA JHA
Female General 82.00
10 255029 MOHAMMAD ANAWAR
PARVEEN
Male General 79.50
11 255078 SHWETA KUMARI
SUNITA
Female General 77.00
12 255096 RUPESH SINGH
VIDYA DEVI
Male General 75.50
13 255222 SURBHI GUPTA
NEETA GUPTA
Female OBC 74.50
14 255094 SHRADDHA NAGAR
POONAM NAGAR
Female General 74.25
15 255198 PRATEEK KUMAR TIWARI
SHANTI TIWARI
Male General 73.00

OBC Category : SELECTED PAID LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255067 SAKSHI JAISWAL
BABY JAISWAL
Female OBC 71.50
2 255069 ANKIT RATHAUR
SUDAMA RATHAUR
Male OBC 69.50
3 255041 ANAMIKA YADAV
SUMAN YADAV
Female OBC 67.50
4 255065 ASMITA KUSHWAHA
BEENA SINGH
Female OBC 67.00
5 255194 SHIVA SACHAN
SUMAN
Male OBC 66.50
6 255063 PRIYA KUSHWAHA
SUNITA KUSHWAHA
Female OBC 65.50
7 255190 AMIT SINGH
MEENA DEVI
Male OBC 65.50
8 255220 RAKESH KUMAR YADAV
MANJU DEVI
Male OBC 65.00

SC/ST Category : SELECTED PAID LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255217 SYLVIA DAS
SIKHA DAS
Female SC 35.50
2 255089 ADITYA CHAUDHARY
SHAIL CHAUDHARY
Male SC 34.00
3 255077 PRIYANKA
MITHLESH DEVI
Female SC 32.50
4 255085 KM MANJEETA GAUTAM
RAJESHWARI GAUTAM
Female SC 20.00
5 255009 ANIL KUMAR
SIKMATI DEVI
Male SC 17.10
6 255043 RAGINI BHARATIYA
SAWITRI BHARATIYA
Female SC 2.50

General Category : WAITING LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255213 ASHUTOSH DUBEY
KUSHUM DUBEY
Male General 72.50
2 255088 VAISHNAVA DWIVEDI
SADHANA DWIVEDI
Male General 72.00
3 255169 VATAN NIGOTIYA
SADHANA
Male General 71.50
4 255197 SOMNA OBEROI
NEERU OBEROI
Female General 71.50
5 255052 MADHAV B TRIPATHI
DURGA TRIPATHI
Male General 70.00
6 255226 SUSHANK SOUMYA
SANGITA KUMARI
Male General 70.00
7 255016 RATNESH SHUKLA
VIBHA SHUKLA
Male General 68.50
8 255066 SOUMYA SRIVASTAVA
SUNITA SRIVASTAVA
Female General 68.50
9 255221 SAUMYA SONAM SINHA
SEEMA KUMARI
Female General 68.50
10 255034 ABHISHEK DHAR DWIVEDI
UMA DWIVEDI
Male General 66.00
11 255076 PRAKHAR SHIVPURI
PREETI SHIVPURI
Male General 66.00
12 255162 SHIVA AWASTHI
ANITA AWASTHI
Male General 66.00
13 255048 JYOTI PANDEY
SARDHA DEVI
Female General 65.55
14 255026 ARTI KUMARI
RANJANA KUMARI
Female General 64.00
15 255102 RITIKA GUPTA
ASHA RANI GUPTA
Female General 62.50
16 255224 MANISH SINGH
USHA SINGH
Male General 62.48
17 255019 PURNIMA SAXENA
SHASHI SAXENA
Female General 60.00

OBC Category : WAITING LIST
Sr. No. Roll
Number
Candidate Name &
Mother Name
Gender Category Marks Obtained
1 255018 SAKSHI SAHU
RAJNI SAHU
Female OBC 63.50
2 255160 SHUBHAM GANGWAR
VIDYA WATI
Male OBC 60.50
3 255017 ANJU KUSHWAHA
VIDYA KALI
Female OBC 59.50
4 255050 REKHA YADAV
SHAKUNTALA DEVI
Female OBC 59.00
5 255059 SANJANA YADAV
SHAKUNTALA DEVI
Female OBC 57.80
6 255092 ASHISH KUMAR YADAV
KAMLESHA DEVI
Male OBC 57.00
7 255115 DEEPAK RAY
MRS.SUSHILA RAI
Male OBC 55.13
8 255027 SUDHEER MAURYA
SARASWATI DEVI
Male OBC 54.63

NOTE :List of candidates qualified under PH category, Sports Quota will be considered /displayed after verification by medical board and sports board respectivly
DISCLAIMER :
While every care has been taken in preparing the above results, the possibility of inadvertent errors can not be ruled out. The Institute reserves the right to rectify the same later on.
© Institute of Professional Studies
Our Other Weblinks

NABL Accredited Food Analysis and Research Laboratory

National Food Conference (NFC) 2018

University of Allahabad

IAC3T:IEEE Students Chapter





Visitor
His Excellency, The President of India
Chief Rector
His Excellency, The Governor of Uttar Pradesh
Chancelor
Hon'ble Prof. Goverdhan Mehta
Vice-Chancellor
Hon'ble, Prof. R. L. Hangloo