Admissions 2019 : Master of Computer Applications (MCA)
General Instructions & Meritwise List of Candidates

General Instructions :

All the selected and waiting listed candidates have to report for admission as per the details below

Date of Admission : 11th July, 2019 (Thursday)

Reporting Time : 9:00 AM

Venue of Admission : Centre of Food Technology, Institute of Professional Studies (Science Faculty Campus), University of Allahabad, Allahabad.

Documents Required : The candidates must have to produce following at the time of Registration cum Admission:

  1. Admit Card / Score card (2019)
  2. High School Marksheet and Certificate (original and photocopy)
  3. Intermediate Marksheet & Certificate (original and photocopy)
  4. Graduation Marksheet & Certificate (original and photocopy)
  5. Original Transfer Certificate (T.C.)/Migration Certificate
  6. 2 recent Passport Size Photograph (not older than 3 months)
  7. Aadhar Card Photocopy (Mandatory)
  8. Latest Caste Certificate (OBC/SC/ST)
  9. Anti-Ragging affidavits

Fee Details : As mentioned in Admission Notice (Please download) Click here to download Admission Notice


Meritwise Shortlisted candidates for admission on 11-07-2019(Thursday)
UNRESERVED (GENERAL) : SELECTED MERIT LIST
SR. NO. ROLL NO. CANDIDATE NAME FATHER NAME GENDER CATEGORY COMPUTED MARKS
1 6131140025 SHIVANGI AGRAWAL SANJAY AGRAWAL FEMALE GENERAL 162
2 6131160027 MAHIMN DWIVEDI ASHUTOSH DWIVEDI MALE GENERAL 153.9
3 6131140036 HIMANSHU SRIVASTAVA DHEERENDRA KUMAR SRIVASTAVA MALE GENERAL 153.3
4 6131160001 RISHI KUMAR GUPTA ANIL KUMAR GUPTA MALE GENERAL 148
5 6131140019 ABDUL TANZEEM KHAN ABDUL RAHIM KHAN MALE GENERAL 142
6 6131140023 TANU JAISWAL RAJESH JAISWAL FEMALE OBC 142
7 6131140001 KISLAY CHITRANSI HARI KRISHNA SRIVASTAVA MALE GENERAL 140.6
8 6131160025 SUDEES KUMAR CHAURASIYA SATYA NARAYAN CHAURASIYA MALE OBC 138
9 6131220002 RACHANA CHATURVEDI ANCHAL KUMAR CHATURVEDI FEMALE GENERAL 138
10 6131220012 HARIOM JI RADHESHYAM GUPTA MALE OBC 136.5
11 6131140038 GEETIKA SRIVASTAVA RAJ KUMAR SRIVASTAVA FEMALE GENERAL 134
12 6131160017 PIYUSH KANT TRIPATHI ANIRUDDH TRIPATHI MALE GENERAL 134
13 6131140012 ABHISHEK KUMAR SINGH OM PRAKASH SINGH MALE OBC 133
14 6131140009 NAZIA BEGUM SIDDIQUE MOHD JAVED FEMALE OBC 130
15 6131140010 FARHEEN BANO LATIF AHMAD FEMALE GENERAL 130
16 6131140024 SHIVAM GUPTA RAKESH GUPTA MALE GENERAL 130
17 6131160008 DEEPAK DUBEY NAND KUMAR DUBEY MALE GENERAL 130
18 6131160023 SHASHANK KESARWANI VIJAY SHANKER KESARWANI MALE GENERAL 129.2
19 6131070001 VAIBHAV GUPTA AVINASH KUMAR GUPTA MALE GENERAL 128
20 6131160014 PRATEEK KUMAR VIRENDRA KUMAR MALE OBC 128
21 6131160026 MAYANK SHRIVASTAV SANTOSH SHRIVASTAV MALE GENERAL 128
OBC : SELECTED MERIT LIST
SR. NO. ROLL NO. CANDIDATE NAME FATHER NAME GENDER CATEGORY COMPUTED MARKS
1 6131140035 SHRISTI SHARMA SHER SINGH SHARMA FEMALE OBC 122
2 6131220011 ABHISHEK VISHWAKARMA INDRAJEET VISHWAKARMA MALE OBC 114
3 6131160007 VIJAY RAJ YADAV RAMA SHANKAR YADAV MALE OBC 114
4 6131160021 FAIZ ANWAR ANWAR AHMAD MALE OBC 112.1
5 6131130002 HRITIK ROY GANESH PRASAD YADAV MALE OBC 110
6 6131220016 AJEET KUMAR ASHOK KUMAR MALE OBC 110
7 6131140016 KUMARI SHYAMA JAICHAND KUSHWAHA FEMALE OBC 108
8 6131220006 RAVI VARMA DEVRAJ VARMA MALE OBC 104.5
9 6131160016 DEVESH SHARMA PRAKASH CHANDRA SHARMA MALE OBC 102
10 6131140026 PRADEEP KUMAR YADAV ARUN KUMAR YADAV MALE OBC 100.7
11 6131140011 MONI MAURYA JEETLAL MAURYA FEMALE OBC 100
SC/ST : SELECTED MERIT LIST
SR. NO. ROLL NO. CANDIDATE NAME FATHER NAME GENDER CATEGORY COMPUTED MARKS
1 6131030001 DIGVIJAY KUMAR RAMPRAKASH GOND MALE SC 118
2 6131030004 VISHAL KUMAR SHARMA YOGENDRA SHARMA MALE ST 110
3 6131140013 AJAY KUMAR SONKAR DHANRAJ SONKAR MALE SC 84
4 6131140003 AKHILESH KUMAR LALBABU PRASAD MALE ST 80
5 6131140031 ANJALI VERMA RAJEET KUMAR VERMA FEMALE SC 61.2
GENERAL : WAITING LIST
SR. NO. ROLL NO. CANDIDATE NAME FATHER NAME GENDER CATEGORY COMPUTED MARKS
1 6131030003 ABHAYANAND LAL NAND KISHOR SINGH MALE GENERAL 126
2 6131220008 PRAGATI DWIVEDI SHASHI KANT DWIVEDI FEMALE GENERAL 124
3 6131140018 ANSHU KUMARI BHARDWAJ MISHRA FEMALE GENERAL 123.5
4 6131140028 PRAKASH TRIVEDI ANIL KUMAR TRIVEDI MALE GENERAL 123.5
5 6131140002 HAREEM RAHMAN JAMILUR RAHMAN FEMALE GENERAL 121.6
6 6131160019 SUYASH SRIVASTAV MARUT NANDAN MALE GENERAL 121.6
7 6131220005 ANAMIKA PANDEY ASHISH KUMAR PANDEY FEMALE GENERAL 120
8 6131140020 AKSHAT SRIVASTAVA SANTOSH SRIVASTAVA MALE GENERAL 118
9 6131140037 SOUMYA KESARWANI UPENDRA KESARWANI FEMALE GENERAL 118
10 6131140039 SURAJ KESARWANI DEVI PRASAD KESARWANI MALE GENERAL 118
11 6131140007 ISHITA UPADHYAY KASHI NATH UPADHYAY FEMALE GENERAL 116
12 6131140022 DIVYANSH SRIVASTAVA AVADHESH SRIVASTAVA MALE GENERAL 115.9
13 6131140008 NITIN KUMAR SRIVASTAVA MANOJ KUMAR MALE GENERAL 114
14 6131160010 AKASH MISHRA ANIL MISHRA MALE GENERAL 114
15 6131160011 ARPIT KUMAR MISHRA VASUDEV MISHRA MALE GENERAL 112
16 6131040001 RISHABH GUPTA DEEP CHANDRA GUPTA MALE GENERAL 110.5
17 6131220014 AMISHA AGRAWAL ABHAY AGRAWAL FEMALE GENERAL 110
18 6131160024 PUNDREEK PANDEY YOGENDRA PANDEY MALE GENERAL 109.8
19 6131140006 JAYA SINGH YOGENDRA PRATAP SINGH FEMALE GENERAL 106
20 6131140005 GARVITA MISHRA SUSHIL KUMAR MISHRA FEMALE GENERAL 98.8
21 6131140015 UTSAV KASHAUNDHAN HARIOM GUPTA MALE GENERAL 98.8
22 6131160018 KARTIKEY DUBEY DAYA SHANKAR DUBEY MALE GENERAL 95
23 6131220001 VAIBHAV KUMAR DWIVEDI VINOD KUMAR DWIVEDI MALE GENERAL 95
24 6131140034 AMIT KUMAR MISHRA RADHEY SHYAM MISHRA MALE GENERAL 94
25 6131020001 VAIBHAV KUMAR PRAMOD KUMAR SINGH MALE GENERAL 92
26 6131140021 SHWETA SINGH BRIJ KISHOR SINGH FEMALE GENERAL 91.2
27 6131140027 SHIVANGI PANDEY SHYAMLAL PANDEY FEMALE GENERAL 91.2
28 6131160012 MOHD NOORUL HUDA MOHD RAZI UDDIN HUSAMI MALE GENERAL 90
OBC :WAITING LIST
SR. NO. ROLL NO. CANDIDATE NAME FATHER NAME GENDER CATEGORY COMPUTED MARKS
1 6131140033 NAHID NISHA MOHD MOHSIN FEMALE OBC 100
2 6131220013 MOHAMMAD ARIF SAGEER AHMAD MALE OBC 100
3 6131130001 KAJOL RAJESH KUMAR FEMALE OBC 98
4 6131220015 ANJALI GUPTA GANGA PRASAD GUPTA FEMALE OBC 98
5 6131070002 NADIM AHMAD GULAM RASOOL MALE OBC 95.4
6 6131220007 ABHISHEK KUMAR BHARDWAJ RAM UJAGIR MALE OBC 90
7 6131220004 DINESH YADAV NATHU YADAV MALE OBC 89.3
8 6131220003 ANAMIKA GUPTA RAMESH CHAND GUPTA FEMALE OBC 87.4

NOTE :List of candidates qualified under PH category, Sports Quota will be considered /displayed after verification by medical board and sports board respectivly
DISCLAIMER :
While every care has been taken in preparing the above results, the possibility of inadvertent errors can not be ruled out. The Institute reserves the right to rectify the same later on.
© Institute of Professional Studies
Our Other Weblinks

NABL Accredited Food Analysis and Research Laboratory

National Food Conference (NFC) 2018

University of Allahabad

IAC3T:IEEE Students Chapter





Visitor
His Excellency, The President of India
Chief Rector
His Excellency, The Governor of Uttar Pradesh
Chancelor
Hon'ble Prof. Goverdhan Mehta
Vice-Chancellor
Hon'ble, Prof. R. L. Hangloo